Varím, varíš, varíme…

Varím, varíš, varíme…

Všimli ste si, ako sa za posledné roky zmenil náš postoj k vareniu? Nie je to tak dávno, čo sme brali prípravu jedla v prvom rade ako prácu a povinnosť. Týka sa to hlavne mamičiek, ktoré si svoj voľný čas vedia predstaviť príjemnejšie, napríklad procedúrami kozmetiky Tiande.  Samozrejme, do značnej miery to platí doteraz. Čoraz viac však pribúda ľudí, pre ktorých je varenie koníčkom, príjemným relaxom či dokonca umením.

Varenie všade okolo nás

 Rozmach varenia vidíme všade, kam sa pozrieme. V televíziách pribúdajú relácie o varení a existujú už aj špecializované kanály venované výhradne vareniu. Kuchárky najrôznejšieho zamerania patria dlhodobo medzi bestsellery na knižnom trhu a kto chce, môže sa kedykoľvek prihlásiť na kurz varenia. Menia a vyvíjajú sa aj elektrospotrebiče určené na prípravu jedál, pribúdajú stále nové modely s novými inovatívnymi funkciami. Vareniu sa prispôsobujú aj celé kuchyne, čoraz populárnejšie sú kuchyne na mieru. To všetko svedčí o jednom – varenie je jednoducho trendy.

Varenie ako hobby

Isteže, stále sa medzi nami nájdu ľudia, ktorí by najradšej vôbec nevarili. Ale stále viac je takých, ktorí varenie, naopak, doslova milujú. A nielen pre výsledok a jedlo samotné, aj keď aj gurmánsky zážitok hrá dôležitú rolu. Mnohých baví samotný proces prípravy jedla. Niekto vidí vo varení spôsob, ako vyjadriť svoje nápady a kreativitu, pre iných je varenie vítaným spôsobom odreagovania a relaxu. A zďaleka to neplatí len pre ženy, v kuchyni sa cítia rovnako dobre muži ako ženy.

Varenie ako umenie

Amatérskych kuchárov pribúda, ale ako je to profesionálmi? S istotou sa dá povedať, že spoločenská prestíž kuchárov a šéfkuchárov stúpa. A stúpa aj ich finančné ohodnotenie. Po dobrých kuchároch je doslova zhon, či už zo strany hotelov alebo reštaurácií. Tí najlepší povýšili svoju prácu na umenie. V reštauráciách s michelinovskými hviezdičkami nedostanete na tanier obyčajné jedlo, ale hotové umelecké diela. Skeptici môžu namietať, že nežijeme preto, aby sme jedli, ale jeme preto, aby sme žili. To je nepochybne pravda. Ale prečo si život aj náležite nevychutnať?

Comments are closed.