8 skvelých tipov ako si zlepšiť výkon na bicykli

8 skvelých tipov ako si zlepšiť výkon na bicykli

Ak chcete vidieť veľké zlepšenie, nemusíte robiť veľké zmeny. Stačí, ak zefektívnite svoju zabehanú tréningovú rutinu pridaním niekoľkých prospešných návykov. Aj na pohľad bezvýznamné drobnosti totiž môžu mať z dlhodobého hľadiska významný vplyv na váš cyklistický výkon. Prelúskajte týchto osem malých vylepšení, ktoré môžete ľahko pridať do svojej rutiny, aby ste cvičili ešte lepšie a účinnejšie.

1. Vopred si pripravte všetko na tréning

Čím menej zdržiavania bude medzi vami a vaším tréningom na bicykli, tým ľahšie bude začať. Ak si zvyknete vopred prichystať bicykel, naplniť si fľašu vodou, nabiť si slúchadlá a pripraviť si čisté cyklistické oblečenie, budete vždy o štyri kroky bližšie k úspešnému tréningu. Tento typ rutiny vám tiež pomôže zabrániť ďalšiemu stresu alebo odkladu, keď je čas na jazdu.

2. Vždy so sebou noste fľašu s vodou

Hydratácia medzi tréningami je skutočne dôležitá, preto nezabúdajte piť vodu a prijímať ďalšie elektrolyty aj vtedy, keď práve nie ste na bicykli. Ak zabúdate na pitný režim medzi tréningami, skúste si so sebou vziať fľašu s vodou ako fyzickú pripomienku, že máte piť.

3. Výkon na bicykli ovplyvňuje aj dostatok sacharidov

Vhodná výživa s dostatkom sacharidov je kľúčom k dobrému výkonu. Asi najviac to platí pri postupnom zvyšovaní náročnosti tréningu. Ak cvičíte popoludní, skúste zjesť zdravé jedlo založené na sacharidoch tri až štyri hodiny pred týmto tréningom. Ak cvičíte skoro ráno, zjedzte niečo malé tesne pred jazdou, ako aj počas nej. Ak si na to zvyknete a budete to dodržiavať, bicyklovanie bude príjemnejšie a tréning efektívnejší.

4. Dožičte si dostatok kvalitného spánku

Možno ste sa doteraz nad tým ani nezamysleli, ale spánok je pre vytrvalostných športovcov významnou súčasťou tréningu a fázy zotavenia. Ak sa usilujete o zlepšenie kvality svojho spánku, pokúste sa zamerať na dodržiavanie primeraného počtu hodín spánku. Uvedomte si tiež, že dodržiavanie vhodnej večierky je účinnejšie ako dlhé ranné vyspávanie.

5. Snažte sa nevynechávať tréningy

V dňoch, keď nemáte motiváciu trénovať, je vašou úlohou len jedno: začať s rozcvičkou. Potom, ako prekonáte prvotnú nechuť a začnete cvičiť, sa vyplavia endorfíny – hormóny šťastia a vy sa budete cítiť oveľa lepšie. Ak však ani potom nedosiahnete želaný stav motivácie, nesmúťte. Prinajmenšom ste si pocvičili a posilnili ste si návyk cvičiť bez vynechávania tréningov.

6. Analyzujte svoje výkony pomocou cyklopočítača

Zvyknite si na to, že vždy po tréningu na bicykli si skontrolujete svoj výkon. Všetky potrebné údaje ľahko získate s pomocou cyklopočítača, takže vám už len stačí porovnať ich s predchádzajúcimi tréningami.

7. Vytvorte si ku tréningu pozitívny prístup

Ak ku tréningu pristupujete s motiváciou založenou na strachu, negatívnym vnímaním seba samého alebo s tlakom na výkon, môže to mať škodlivý vplyv na vašu motiváciu a celkové výsledky. Preto si ku tréningom na bicykli vytvorte pozitívny prístup, namiesto obligátneho „musím to urobiť“, zmeňte svoje nastavenie na „som zvedavý, čo dnes dosiahnem“.

8. Vytváranie návykov, nie pravidiel

Pri používaní týchto návykov nezabúdajte, že nejde o pravidlá. Pravidlá môžu byť stresujúce, zatiaľ čo návyky majú byť podporné a flexibilné. Zamerajte sa na ľahko dosiahnuteľné ciele a buďte pripravení na rôzne úpravy a zmeny, ktoré maximalizujú vašu rutinu a zefektívnia tréningový proces.

Zapamätajte si:

  • Všetky vaše návyky majú veľký vplyv na tréning a jeho výsledky.
  • Je ťažké dodržiavať priveľa zmien naraz.
  • Každá zmena by mala byť zapracovaná postupne, kým si ju celkom neosvojíte.
  • Pri vytváraní správnych návykov sa zamerajte na krátkodobé ciele.
Comments are closed.