Čo by mala poznať každá žena?

Čo by mala poznať každá žena?

Menštruácia je bežnou súčasťou ženy už od jej skorých školských čias. Faktom však je, že len nízke percento žien vie, ako sa počíta menštruačný cyklus, akými fázami v jeho priebehu jej telo prechádza a ako celý proces v skutočnosti prebieha. Často sa s týmito informáciami dievčatá a dámy spoznávajú bližšie predovšetkým v čase, keď sa s partnerom snažia o dieťa a nejde to tak jednoducho, ako možno čakali. Vtedy sa zameriavajú na každý jeden deň cyklu. 

Ako sa počíta menštruačný cyklus?

Dĺžka menštruácie je u každej ženy rozdielna. Za pravidelný cyklus sa však považuje menštruácia, ktorá prichádza medzi 24 až 38 dňom. Menštruáciu počítame od prvého dňa menštruácie po prvý deň nasledujúcej menštruácie. 

7 až 14 dní pred menštruáciou nastáva ovulácia. V tom čase má žena priesvitnejší a klzkejší výtok, niektoré ženy môžu v tejto fáze menštruačného cyklu pociťovať mierne bolesti v panvovej oblasti. V prípade, že sa snažíte o dieťatko je táto fáza tou najdôležitejšou. Aby ste zistili, kedy u vás ovulácia prebieha potrebujete vedieť, ako sa počíta menštruačný cyklus a značiť si všetko vo vašom menštruačnom kalendáriku.

Sledovanie menštruačného cyklu je však dôležité aj pre všetky tie ženy, ktoré majú nepravidelnú menštruáciu, aby mohli akékoľvek komplikácie zdieľať so svojím gynekológom. 

Keď sa zadarí…

Menštruácia vynechala a vy sa už niekde v kútiku duše začínate tešiť. Potrebujete si to ale overiť tehotenským testom. Ako vybrať tehotenský test? Ak ste skutočne tehotná, mal by vám tehotenstvo potvrdiť každý jeden. Citlivosťou sú si veľmi podobné alebo dokonca totožné. Zvoliť môžete tehotenský test prúžkový alebo kazetový. Prúžkové sú najpredávanejšie, najlacnejšie a ľahko sa s nimi manipuluje. Tyčinku namočíte do nádoby s ranným močom a počkáte si na 1 alebo 2 prúžky. S kazetovým testom to môže byť trochu komplikovanejšie, pretože má tvar podlhovastej kazety a je k nemu pribalená pipeta, ktorou vzorku moču prenesiete na vyznačené miesto. Na displeji sa následne zobrazí výsledok.

V lekárni nájdete aj také tehotenské testy, ktoré vám ukážu týždeň tehotenstva, niektoré dokonca pohlavie dieťaťa. Je len na vás, ktorý z týchto vás zaujme. Ak si neviete rady, poraďte sa s lekárnikom. V prípade, že riešite ozaj čisto iba otázku ako vybrať tehotenský test, odpoveď je: ten najzákladnejší. Radšej si vezmite 2 alebo 3 kusy lacnejších tehotenských testov, pomocou ktorých si môžete výsledok niekoľkokrát overiť. Všetky ostatné informácie vám poskytne váš gynekológ, vykoná všetky potrebné vyšetrenia a, koniec koncov, on sám tehotenstvo potvrdí alebo vyvráti.

Comments are closed.