Psychoterapeutické metódy v skratke
Je smutne známym faktom, že na Slovensku stúpa počet duševných ochorení. Súvisí to z charakterom dnešnej hektickej doby, ktorá na jednotlivcov vytvára čoraz väčší tlak. S nárastom duševných onemocnení stúpa význam psychoterapeutických metód a cvičení. Povedzme si teraz v skratke a čisto laicky aspoň o niektorých z nich.
Metóda voľných asociácií
Začneme, ako inak, u Sigmunda Freuda, zakladateľa psychoanalýzy. Ten je okrem iného autorom psychoterapeutickej techniky známej pod označením „metóda voľných asociácií“. O čo ide? Určite ste už o nej počuli. Pacient leží na pohovke alebo gauči a hovorí všetko, čo ho napadne. Spontánne a bez toho, aby sa kontroloval. Terapeut mu pritom môže klásť otázky. Alebo iná možnosť – skúma okamžité reakcie, či skôr asociácie na ním vyslovené slová. Uveďme príklad. Terapeut povie tieto slová – náradie, nábytok na mieru, fotorámy, autosedačka. Klient si pri prvom spomenie na svojho pracovitého a zároveň prísneho otca, pri druhom na vlastný až chorobný perfekcionizmus, pri treťom na album starých rodičov a pri štvrtom na strach z jazdy. Na základe týchto asociácií môže psychoanalytik pochopiť pacientovo podvedomie.
Hypnóza
Ešte staršou psychoterapeutickou metódou je hypnóza. Chápeme ňou zmenený stav vedomia, pri ktorom pacient ľahšie akceptuje terapeutické sugescie. To sú tvrdenia terapeuta, ktoré je v tomto stave pacient naklonený prijať ako vlastné a stotožniť sa s nimi.
Autogénny tréning
Vytvoril a koncepčne ho rozvinul Johannes Heinrich Schultz. Ide o relaxačnú tréningovú psychoterapeutickú metódu, ktorá využíva predovšetkým autosugesciu na navodenie určitých telesných stavov, ktoré vedú k relaxácii. Používa sa napríklad na liečbu neuróz, psychosomatických porúch a závislostí.
Skupinová terapia
Veľmi známa metóda, ktorú pozná hádam každý minimálne z filmov. Pomáha zlepšovať kompetenciu pacienta a zdokonaľovať jeho schopnosť sebapoznania. Psychoterapeut pri nej lieči menšiu skupinu pacientov naraz.
Pracovná terapia
Ako sa dá ľahko zistiť už z názvu, ide o terapiu prácou. Táto metóda patrí medzi takzvané aktivizačné, jej úlohou je teda podnietiť pacientov k činorodosti. Pracovná terapia sa tiež používa aj pri liečbe rôznych závislostí.
Ďalšie metódy
Pochopiteľne, poznáme aj množstvo ďalších psychoterapeutických metód, ako napríklad biblioterapia (terapia čítaním), arteterapia (terapia umením), animoterapia (terapia pomocou zvierat) a mnohé iné.