Nebezpečné opaľovanie? 7 odpovedí na najpálčivejšie otázky

Nebezpečné opaľovanie? 7 odpovedí na najpálčivejšie otázky

Opaľovanie a opálená pokožka sú módnymi trendmi modernej západnej spoločnosti. Prospievajú však aj zdraviu človeka? Ako je to s UV žiarením a rakovinou kože? A môže nadmerné vystavovanie sa slnku spôsobiť šedý zákal? Pripravili sme pre vás odpovede na najčastejšie otázky, ktoré súvisia s (ne)priaznivými účinkami opaľovania.

Je opaľovanie sa škodlivé?

Žiadne opálenie pokožky nie je zdravé. Opálenie je v zásade reakciou pokožky na nadmerné pôsobenie slnečných lúčov (UV žiarenia), ktoré ju poškodzujú. To, že hnedastú pokožku vnímame ako symbol krásy a atraktivity, ešte neznamená, že ide o zdraviu prospešnú vec.

Čo spôsobuje hnedú farbu pokožky po opaľovaní?

Hnedastá pokožka indikuje tvorbu melanínu, ktorý pôsobí ako prirodzená ochranná bariéra voči UV lúčom. Netreba sa však veľmi spoliehať na jej účinnosť. V skutočnosti melanín dokáže pokožku ochrániť rovnako, ako by ju ochránil opaľovací krém s ochranným faktorom 5.

opaľujúca sa žena v červenom klobúku

Ktoré UV žiarenie je škodlivé a ktoré nie?

Zo Slnka na Zem prenikajú dva druhy ultrafialového žiarenia – UVA a UVB. Oba v nadmernom množstve pokožku poškodzujú; UVA zasahuje hlbšie vrstvy pokožky, UVB spôsobujú nepríjemné popáleniny na jej povrchu.

Často sa opaľujem – hrozí mi rakovina kože?

Odpoveď nie je jednoznačná. Ak ale človek pri opaľovaní nepoužíva opaľovací olej či krém, dramaticky zvyšuje riziko vzniku spálenín. A s každým novým popálením kože od slnka sa zvyšuje aj riziko vzniku rakoviny kože. Tá sa navyše môže prejaviť po niekoľkých desaťročiach a to je už väčšinou neskoro plakať nad rozliatym mliekom…

Ako sa rakovina kože prejavuje?

V rámci prevencie pred výskytom rakoviny kože by ste si mali pravidelne kontrolovať stav svojej pokožky. Zamerajte sa najmä na podozrivé výrastky s nepravidelným okrajom a viacerými farbami. Tie sa navyše môžu zväčšovať či inak meniť. Človek by mal byť opatrný najmä po prekročení veku 40 rokov. Treba seriózne zvážiť pravidelné (aspoň raz ročne) návštevy dermatológa.

Aké ochranné prostriedky používať na ochranu pred UV žiarením?

Vaše telo by ste si mali chrániť komplexne, to znamená poskytnúť mu ochranu pred UVA aj UVB žiarením. Odporúča sa aplikovať prípravky na opaľovanie s ochranným faktorom minimálne 30, ideálne však 50. Veľmi dobrá a kvalitná je kozmetika radu Photoderm od Biodermy, ktorá spĺňa vyššie zmienené parametre a chráni povrch aj DNA pokožky.

opaľovacie krémy Bioderma

Stačí sa opaľovacím krémom natrieť raz?

V rámci odpovedí na otázku „ako sa chrániť pred slnkom“ je potrebné vedieť, že jednorazová aplikácia akokoľvek účinného opaľovacieho krému nič nezaručí. Prípravok je potrebné znova naniesť za hodinu či dve a vždy vtedy, keď človek vyjde z vody alebo sa utrie do osušky. Pri aplikácie opaľovacích krémov netreba zabúdať ani na uši, nos či oblasť krku. Pery zase vyžadujú ošetrenie balzamom s potrebnou UV ochranou.

Comments are closed.