2 najväčšie obavy fotografov
Zakaždým, keď sa pustíte do budovania novej kariéry, ste trochu nervózny. A najmä vtedy, keď sa jedná o kreatívny priemysel. Väčšina nadšencov fotografovania by určite chcela premeniť tento svoj koníček v dobre platenú kariéru. A opustiť tak prácu, pri ktorej sa zaoberajú realizáciou interiérov alebo predajom športových kočíkov.
Mohlo by byť užitočné, baviť sa tu o niektorých bežných obavách, ktorým čelia profesionáli aj amatéri a tiež hovoriť o krokoch, ktoré možno urobiť, aby sa cítili sebavedomejšie pri rozhodovaní.
Ako zarobiť peniaze?
Toto je bežná obava medzi fotografmi a aj mnohými ďalšími kreatívnymi nadšencami všetkého druhu. Od spisovateľov a dizajnérov až po modelky a hudobníkov. Každý z nich by chcel speňažiť svoje nadanie, ale jednoducho si nie sú istí, akým najlepším spôsobom to dosiahnuť. A tak ostávajú pri predajoch športových kočíkoch alebo realizácií interiérov.
Pokiaľ ide o fotografovanie existuje niekoľko spôsobov, ako za svoje fotografie získať zaplatené. Od otvorenia vlastného ateliéru alebo fotenie svadieb, až po prácu v časopisoch a fotenie športových podujatí. Existuje niekoľko pracovných miest. Svoje fotografie môžete predávať napríklad na Alamy, Shutterstock, iStock Photo, PhotoShelter alebo na Fotolia.
Mám na to dosť talentu?
Z mojej strany je ťažké posúdiť, či ste dostatočne skúsení a máte dosť talentu vo svojom odbore. Ak napríklad chcete začať profesionálne fotiť svadby, ale obávate sa, že vaši budúci klienti nebudú s vašou prácou spokojní, najlepšie čo pre nich môžete urobiť, je zostaviť si svoje portfólio, ktoré si môžu prezrieť.
Ak ste nikdy svadbu nefotili, asi si myslíte, že vytvorenie portfólia je pre vás nemožné. Ale mýlite sa. Môžete si sami naaranžovať rôzne ozdoby alebo zákusky tak, ako to na svadbe asi vyzerá. Alebo si môžete zaplatiť workshop a skúsiť si to v praxi aj s profesionálnym fotografom, ktorý vám poradí. Všetky tieto fotografie sa dajú použiť a pomôžu vám zohnať klientov.
Ak potrebujete ešte trochu pomôcť s ovládaním techniky, stálo by za to nájsť si nejaký fotografický online kurz alebo si prelistovať foto časopisy.
A ak si nie ste istí s vašou kvalitou fotiek, vyššie spomínané fotobanky vám tiež môžu pomôcť. Ku každej fotografii, ktorú im odošlete na schválenie vám napíšu spätnú väzbu o expozícií, kompozícií, šume atď ..
Len to nevzdávajte a bežte za svojím snom.